O fraktalach


Fraktal (łac. fractus – złamany, cząstkowy, ułamkowy) w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt „nieskończenie złożony” (ukazujący coraz bardziej złożone detale w dowolnie wielkim powiększeniu). Ze względu na olbrzymią różnorodność przykładów matematycy obecnie unikają podawania ścisłej definicji. W zamian wymienia się cechy obiektów fraktalnych – najważniejsze to:
  • - samopodobieństwo – tzn. w skład obiektu wchodzą jego „mniejsze kopie (lub przybliżone kopie)”, np. liść paproci;
  • - nietrywialna struktura w każdej skali – tzn. powiększanie ujawnia kolejne równie skomplikowane formy, np. drzewo, konary, gałęzie;
  • - niecałkowity (a nawet niewymierny) wymiar fraktalny, np. nieskończenie długa krzywa zamknięta, która jest osadzona w ograniczonej przestrzeni (obiekt o typie „pomiędzy” linią a płaszczyzną) – przykład rzeczywisty to chociażby linia brzegowa i pomiar jej długości: im mniejsza skala pomiaru tym istotnie większy wynik.
Po raz pierwszy pojęcie fraktali zostało wprowadzone do matematyki za sprawą francuskiego matematyka i informatyka polskiego pochodzenia Benoita Mandelbrota w latach 70-tych XX wieku. Używając komputera do wizualizacji, uczynił z fraktali przedmiot intensywnych badań, przyczyniając się do lepszego ich poznania i wszechstronnego zastosowania w praktyce. Najważniejsze osoby, które istotnie przyczyniły się do rozwoju geometrii fraktalnej, to:
  • - Karl Weierstrass (1815 – 1897)
  • - Georg Cantor (1845 – 1918)
  • - Helge von Koch (1870 – 1924)
  • - Felix Hausdorff (1868 – 1942)
  • - Gaston Julia (1893 – 1978)
  • - Pierre Fatou (1878 – 1929)
  • - Paul Lévy (1886 – 1971)
  • - Benoit Mandelbrot (1924 – 2010)
Georg Ferdinand Ludwig Philipp Cantor (1845 – 1918) – niemiecki matematyk, który zainicjował (oraz znacząco rozwinął) teorię mnogości.
Zbiór Cantora jest podzbiorem jednostkowego odcinka powstającym poprzez:
  • - podział odcinka na 3 równe części;
  • - usunięcie części środkowej;
  • - powtórzenie procedury usuwania dla nowo powstałych odcinków.

Finalny zbiór Cantora jest zbiorem granicznym przy nieskończenie wielu iteracjach wykonanych zgodnie z powyższymi punktami.
Zbiór Cantora został opisany w roku 1883.

no image found

Krzywa Kocha

Krzywa Kocha jest to krzywa fraktalna. Jest ona nieskończenie długa (dla nieskończonej złożoności), ale mieści się na skończonej powierzchni. Została ona opisana po raz pierwszy w pracy "Sur une courbe continue sans tangente obtenue par une construction géométrique élémentaire" przez Helgego von Kocha w roku 1904.

no image found

Płatek Kocha

Płatek Kocha powstaje poprzez narysowanie trzech Krzywych Kocha w taki sposób, że razem tworzą jedną figurę. Tak samo jak w poprzednim przypadku możliwe jest ustawienie złożoności tak, aby rysowanie zakończyło się w określonym momencie. Oto przykładowe rysunki płatków Kocha:

no image found

Smok Heighwaya był badany po raz pierwszy przez Johna Heighwaya, Bruce’a Banksa i Williama Hartera z NASA. Fraktal ten pojawił się w powieści Michaela Crichtona Jurassic Park.

no image found

Cztery smoki, wychodzące z jednego punktu, wypełniają płaszczyznę.

no image found

Fraktale Wacława Sierpińskiego

Bardzo ciekawe i jedne z najbardziej znanych na całym świecie fraktali to dywan i trójkąt Sierpińskiego. Wacław Sierpiński to jednego z najwybitniejszych polskich matematyków żyjący w latach 1882-1969, współtwórca Polskiej Szkoły Matematycznej.

Dywan Sierpińskiego

Fraktal, który powstaje poprzez podzielenie kwadratu na 9 części i usunięcie środkowej. W kolejnym kroku ponownie dzielimy pozostałe kwadraty na 9 części i usuwamy z każdego środkową część.

no image found

Trójkąt Sierpińskiego

Konstrukcja fraktala z trójkątem jest analogiczna jak z kwadratem. Oczywiście dzielimy trójkąt na mniej części - dokładnie na 4 i usuwamy środkową. Poniżej grafika z kolejnymi krokami powstawania tego fraktala.

no image found

Odpowiednikiem trójwymiarowym Dywanu Sierpińskiego jest kostka, której konstrukcję podał austriacki matematyk Karl Menger w 1927 roku.

no image found
no image found

Nazwa zbioru Julii (ang. Julia Set) pochodzi od nazwiska jego odkrywcy - francuskiego matematyka Gastona Julii. Brzeg tego zbioru jest fraktalem.

no image found

Zbiór Mandelbrota (żuk Mandelbrota) – podzbiór płaszczyzny zespolonej, którego brzeg jest jednym z najbardziej znanych fraktali, „najsłynniejszym obiektem współczesnej matematyki”. Nazwa tego obiektu została wprowadzona dla uhonorowania jego odkrywcy, francuskiego matematyka Benoit Mandelbrota.

no image found
no image found

Autor: Marta Hering-Zagrocka